Długa Noc Nauki w Berlinie z udziałem naukowców PRz
Dr inż. Joanna Marnik i dr inż. Tomasz Kapuściński - przedstawiciele Zespołu Wizji Komputerowej i Optymalizacji z Katedry Automatyki i Informatyki Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz zaprezentowali swoje osiągnięcia podczas „Długiej Nocy Nauki” w Berlinie.
Instytut odwiedziło blisko 200 osób zainteresowanych poznaniem efektów badań naukowych polskich uczonych. Na stoisku Politechniki Rzeszowskiej zaprezentowano sposób działania systemu SyKoMi oraz aplikacji BlinkMouse.
- SyKoMi to system wspierający komunikację osoby głuchoniemej z urzędnikiem. Aktualnie jest zainstalowany w Wydziale Spraw Obywatelskich Urzędu Miasta Rzeszowa, gdzie pozwala załatwić osobie głuchej sprawy związane z dowodami osobistymi bez pomocy słyszącego asystenta/tłumacza – wyjaśnia dr inż. Tomasz Kapuściński. Wypowiedzi w języku migowym są obserwowane przez kamerę i tłumaczone przez komputer na język pisany lub mówiony. Wypowiedzi urzędnika są przedstawiane osobie głuchoniemej w postaci filmu w języku migowym.
Zaprezentowana w Berlinie aplikacja BlinkMouse pełni funkcję myszki ekranowej obsługiwanej za pomocą zamierzonych mrugnięć. Mrugnięcia wykrywane są na podstawie obrazu z kamery. Aplikacja powstała z myślą o osobach sparaliżowanych, u których zachowała się funkcja mrugania. - W połączeniu z klawiaturą ekranową daje możliwość obsługi komputera bez pośrednictwa standardowych urządzeń peryferyjnych (myszki i klawiatury) - tłumaczy dr inż. Joanna Marnik.
„Długa Noc Nauki” była okazją do wymiany doświadczeń związanych ze środowiskiem głuchych w Polsce i Niemczech. Zwiedzający mogli lepiej poznać sposób funkcjonowania i problemy osób niesłyszących wynikające z barier komunikacyjnych.
- Możliwość odczucia na sobie trudności, na jakie napotykają osoby z poważnymi ograniczeniami ruchowymi przybliżyła zwiedzającym świat osób niepełnosprawnych ruchowo. Niektórzy deklarowali, że wypróbują BlinkMouse wraz ze swoimi niepełnosprawnymi bliskimi i znajomymi – dodaje dr Marnik.
„Długą Noc Nauki” zorganizowano 9 czerwca br. przy Polskim Instytucie w Berlinie we współpracy z Ambasadą Polski w Niemczech.