MOC Odkrywców – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki – zapowiedź
MOC Odkrywców – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki to edukacyjna przygoda popularyzująca naukę i technikę w formie plenerowej zabawy dla wszystkich małych i dużych odkrywców. Wspólna zabawa nauką, a szczególnie warsztatowa edukacja naukowo-techniczna stanowi doskonały sposób na integrację rzeszowskich środowisk i działa skutecznie na linii dziecko–uczeń–nauczyciel–rodzic bez względu na wiek.
Przydatne informacje
MOC Odkrywców – Rzeszowski Piknik Nauki i Techniki zaplanowany jest na sobotę 11 czerwca 2022 r. od godz. 11.00 do 18.30. Miasteczko Piknikowe zlokalizowane będzie tradycyjnie wokół głównego budynku V Politechniki Rzeszowskiej, a wykłady i niektóre pokazy prezentowane będą w aulach i salach wykładowych. Wstęp na wydarzenie jest wolny, a wszystkie atrakcje są nieodpłatne.
Strefy tematyczne
Tradycyjnie w ramach Pikniku przygotowywane są cztery główne strefy tematyczne: Pasaż Techniki, Pasaż Nauki, Pasaż Kultury i Sztuki, Skwer Historii. W wydarzeniu weźmie udział ponad 70 instytucji i 300 osób, którzy specjalnie na to coroczne święto nauki przygotują: interaktywne pokazy i warsztaty z fizyki, chemii, robotyki, awioniki, informatyki, inżynierii środowiska i biotechnologii. Nie zabraknie też wysokich napięć, pokazów transformatorów Tesli, widowiskowych pojedynków wojów, zbrojnych czasów krucjat, rycerstwa epoki Grunwaldu oraz… gości z odległej Galaktyki.
Prezentacje
Popularne twierdzenie mówi, że technika to dziedzina, która prawa fizyki zamienia w praktyczne działania. Historia techniki jest trwale związana z historią cywilizacji – od momentu, gdy człowiek nauczył się kontrolować ogień, po czasy wahadłowców i loty międzyplanetarne. Dlatego też Pasaż Techniki to najbardziej rozbudowany sektor tematyczny planowanego Pikniku Odkrywców i prawdziwa uczta dla miłośników techniki małej i dużej. Z pewnością odnajdą się tu sympatycy pojazdów mechanicznych, lotnictwa i astronautyki, robotyki, automatyki, energetyki i elektroniki.
Podczas Pikniku swój dorobek naukowy i popularnonaukowy zaprezentują koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej i Politechniki Warszawskiej, przedstawiciele Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie i Uniwersytetu Jagiellońskiego. Uczniowie ze szkół podstawowych, liceów i techników zademonstrują natomiast eksperymenty z chemii i fizyki, a także projekty edukacyjne z robotyki.
Pokazy chemiczne Koła Naukowego Chemików Esprit zaplanowano na godz. 13.00 i 15.00 w Auli V2, a pokazy wysokich napięć Teslacoil w sali wykładowej V7. Geodeci to Odkrywcy! – prezentacja Mariusza Meusa, przewodniczącego Geodezyjnej Akcji Edukacyjnej – Honorowy Południk Krakowski odbędzie się w sali V5, a Warsztaty Fluorescencyjne dr Tomasza Książczyka – Molekularium w sali V6 budynku V Politechniki Rzeszowskiej.
W specjalnej strefie VR będzie można obejrzeć film "Kiedy światło przegoniło mrok" przygotowany i zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości na zlecenie Fundacji PGNiG im. Ignacego Łukasiewicza.
Pliki do pobrania