Naukowcy z Politechniki opracują model komunikacyjny dla Rzeszowa
W ratuszu została podpisana umowa na opracowanie modelu transportowego dla Rzeszowa i gmin zrzeszonych w ROF. Naukowcy Katedry Dróg i Mostów Wydziału Budownictwa, Inżynierii Środowiska i Architektury pod kierunkiem prof. dr. hab. inż. Tomasza Siwowskiego zrealizują badania, których wyniki pomogą precyzyjnie zaplanować rozwój komunikacji w aglomeracji rzeszowskiej. Umowę w imieniu Politechniki Rzeszowskiej podpisał rektor prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik.
Zakres badań
W ramach badań zespół naukowców z naszej uczelni będzie zbierał i analizował dane, np. z systemu sterowania ruchem czy od operatorów telefonii komórkowych, jak również przeprowadzi ankiety wśród mieszkańców dotyczące sposobów i środków transportu, którymi przemieszczają się po mieście i okolicy. Na podstawie wyników badań, które potrwają do wiosny przyszłego roku, zespół przygotuje także rekomendowane zmiany w systemie komunikacji. „Będziemy badać, jak mieszkańcy się poruszają, jakie potoki ruchu są najgęstsze i w którym kierunku zmierzają wszystkimi możliwymi środkami transportu. Mamy specjalnie przygotowaną metodologię, będziemy ściśle współpracować z miastem i jego jednostkami, m.in. z Miejskim Zarządem Dróg. Pozwoli nam to wykonać „zdjęcie" tego, jak przemieszczają się mieszkańcy ROF. Następnie dane włożymy w bardzo nowoczesne oprogramowanie, które pozwala symulować, jak poszczególne działania zmieniają i poprawiają tę mobilność” – mówił prof. Tomasz Siwowski.
„Zlecamy przygotowanie dokumentu, który pozwoli nam lepiej dopasować komunikację do oczekiwań i potrzeb mieszkańców. Cieszę się, że badania będzie prowadzić Politechnika Rzeszowska, która posiada w tej dziedzinie bardzo wysokie kompetencje. Wszystkie nowoczesne miasta na świecie współpracują z ośrodkami akademickimi, a my mamy to szczęście, że na miejscu są fachowcy najwyższej klasy” – podkreślał Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa. Władze miasta na podstawie przygotowanej analizy zamierzają się starać o współfinansowanie budowy pierwszej linii tramwajowej w Rzeszowie.
„Zespół kierowany przez prof. Tomasza Siwowskiego w obszarze transportu to doświadczona grupa pracowników, dobrze wyposażonych w wiedzę, ale i niezbędne narzędzia. Nad analizą będą pracować fachowcy, którzy znają problemy miasta i okolicznych gmin, dlatego tym łatwiej będzie problemy zdefiniować i przygotować właściwy dokument” – mówił prof. dr hab. inż. Piotr Koszelnik, rektor Politechniki Rzeszowskiej.
Projekt zostanie sfinansowany wspólnie przez 15 partnerów zrzeszonych w Rzeszowskim Obszarze Funkcjonalnym. Obok Rzeszowa są to gminy z powiatów rzeszowskiego, łańcuckiego i strzyżowskiego położone najbliżej miasta.