Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik
Projekt „Ogólnopolski Wirtualny Chór Politechnik” to inicjatywa Dyrygenta Chóru Akademickiego Politechniki Gdańskiej – Mariusza Mroza. Ideą wydarzenia jest zjednoczenie artystyczne w trudnym okresie pandemii koronawirusa oraz wymiana doświadczeń pomiędzy dyrygentami chórów politechnik w zakresie pracy z zespołami w sposób zdalny.
Wirtualny chór powstanie z reprezentantów czternastu chórów politechnik z całej Polski. Do projektu został zaproszony także Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej. Autor projektu zaproponował wspólne wirtualne nagranie utworu „O ziemio polska” do kompozycji Juliusza Łuciuka. Autorem tekst jest Jan Paweł II.
Premiera odbędzie się w dniu 18 maja 2020 r. Data publikacji nie jest przypadkowa, ponieważ w tym dniu będziemy obchodzić 100-lecie urodzin Papieża Polaka.
Politechnikę Rzeszowską będą reprezentować: Oksana Romaniec - sopran, Kamila Dębińska - alt, Piotr Owsianko - tenor oraz Sebastian Sitnik - bas.
Aktualnie trwają prace nad nagraniem utworu. Poszczególni chórzyści w domach nagrywają swoje partie głosowe a dyrygenci zespołów odbywają cykliczne spotkania on-line. Nad całością nagrania czuwa Bartłomiej Mróz, profesjonalny reżyser dźwięku.
Jesteśmy dumni i bardzo szczęśliwy, że możemy wziąć udział w tak ciekawym, ogólnopolskim wydarzeniu artystycznym – podkreśla Lidia Chalińska, Dyrygent Chóru Akademickiego Politechniki Rzeszowskiej.
Chór Politechniki Rzeszowskiej w obecnej konwencji z nowym wizerunkiem i składem powstał w kwietniu 2017 r. Oprócz utworów klasycznych zespół ma w swoim repertuarze wiele pozycji z dziedziny klasyki muzyki rozrywkowej. Pomimo tak krótkiego istnienia wielokrotnie występował na licznych uroczystościach w Politechnice Rzeszowskiej oraz poza uczelnią np. w koncercie charytatywnym na rzecz towarzystwa stwardnienia rozsianego „Kapele Serc” w Filharmonii Podkarpackiej.
Pierwszy, autorski, duży koncert noworoczny w wykonaniu chóru odbył się w styczniu 2018. W maju 2018 r. chór zaśpiewał nowopowstały hymn Politechniki Rzeszowskiej „Leć do gwiazd”. Zespół wziął także udział w ogólnopolskim przeglądzie chórów akademickich „Święty Krzyż 2018” w Kielcach zorganizowanym przez Politechnikę Świętokrzyską, na którym zdobył wyróżnienie m.in. za dynamiczny rozwój i poziom artystyczny oraz nowatorskie podejście do chóralistyki.
W listopadzie 2018 r. chór akademicki był gospodarzem autorskiego koncertu „Marszowym krokiem do wolności” z okazji 100-ej rocznicy odzyskania niepodległości a w maju 2019 odbyła się premiera autorskiego, pierwszego musicalu „Halka wersja współczesna”, który odniósł bardzo duży sukces.
W lipcu 2019 r. zespół wziął udział po raz pierwszy w międzynarodowym festiwalu chórów w Prevezie w Grecji, na którym zdobył wyróżnienie promując nie tylko Politechnikę Rzeszowską , ale również miasto Rzeszów.
Rok akademicki 2019/2020 przyniósł nowe projekty. Chórzyści świetnie sprawdzili się na wielkiej scenie jako wokaliści i aktorzy w musicalu „Halka”. W listopadzie 2019 r. powstał projekt nowego musicalu „Opowieść noworoczna” na motywach powieści Karola Dickens’a „Opowieść wigilijna”. Premiera musicalu, który obfitował w angielskie piosenki świąteczne i polskie kolędy odbyła się 18.01.2020 r.
Rok 2019/2020 miał być zwieńczony udziałem w międzynarodowym festiwalu chórów i orkiestr w Paryżu w sierpniu 2020 r., w którym Chór Akademicki Politechniki Rzeszowskiej jako jedyny miał reprezentować. Polskę. Jednakże ze względu na sytuację epidemiczną w kraju i w Europie, decyzją JM Rektora PRz udział chóru został przełożony na rok przyszły.