Olimpiada "EUROELEKTRA" po raz kolejny na Politechnice Rzeszowskiej
Blisko 80 uczniów szkół ponadgimnazjalnych wzięło udział na Politechnice Rzeszowskiej w inauguracji XX edycji Olimpiady Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA, organizowanej co roku przez Zespół Szkół Energetycznych im. gen. Władysława Sikorskiego w Rzeszowie oraz Stowarzyszenie Elektryków Polskich.
Olimpiada odbyła się pod patronatem prof. Kazimierza Buczka, dziekana Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz oraz Kuratorium Oświaty w Rzeszowie. Jej celem jest pogłębianie wiedzy i rozwijanie umiejętności zawodowych uczniów w dziedzinie elektryki, elektroniki i teleinformatyki oraz lepsze przygotowanie do dalszej nauki w szkołach wyższego stopnia i pracy zawodowej.
- Zainteresowanie olimpiadą było ogromne. Do zawodów zgłoszona została rekordowa liczba najlepszych uczniów i uczennic ze szkół ponadgimnazjalnych z województwa podkarpackiego oraz małopolskiego. Świadczy to o coraz większym zainteresowaniu młodzieży wiedzą elektryczną i elektroniczną. Na bazie wcześniejszych doświadczeń widzimy, że najlepsi uczestniczy olimpiady studiują później na naszym wydziale – mówi dr inż. Paweł Dymora, pełnomocnik dziekana Wydziału Elektrotechniki i Informatyki ds. promocji i kontaktów ze szkołami ponadgimnazjalnymi.
Uczestnicy olimpiady otrzymali także informacje na temat funkcjonowania Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz. Wysłuchali też wykładu „O sztucznej inteligencji i Date Science”, który wygłosił dr hab. inż. Marian Wysocki, prof PRz z Katedry Informatyki i Automatyki.
Olimpiada Wiedzy Elektrycznej i Elektronicznej EUROELEKTRA została powołana w 1998 dla uczniów średnich szkół technicznych o profilu elektrycznym i elektronicznym. Przez 12 lat olimpiada rozgrywana była w dwóch grupach tematycznych: elektrycznej i elektronicznej. Od kilku lat, w związku z rozwojem nowych technologii oraz pragnąc zaspokoić oczekiwania uczestników olimpiady, wprowadzono trzecią grupę tematyczną: teleinformatykę.
Laureaci i finaliści olimpiady przyjmowani są na wyższe uczelnie techniczne z pominięciem zwykłego postępowania kwalifikacyjnego. Poza tym otrzymują nagrody rzeczowych oraz zaświadczenia zwalniające ich z części pisemnej egzaminu zawodowego kończącego naukę w szkole średniej.