Politechnika Rzeszowska na Podkarpackim Festiwalu Nauki
Uczniowie szkół podstawowych i średnich, ich nauczyciele, studenci, mieszkańcy Rzeszowa i całego Podkarpacia wzięli udział w Podkarpackim Festiwalu Nauki, który w dniach 20-21 września odbywa się w G2A Arena w podrzeszowskiej Jasionce. Organizatorem wydarzenia jest Fundacja Wspierania Edukacji przy Stowarzyszeniu „Dolina Lotnicza”.
W tej popularno-naukowej imprezie udział biorą studenckie koła naukowe Politechniki Rzeszowskiej. "Esprit" zgromadził pasjonatów widowiskowych zjawisk chemicznych a "Legendary Rover Team" zaprezentował łazika marsjańskiego. Entuzjastów mocnych wrażeń i prędkości można było spotkać na stoisku "KN Racing Team", gdzie drużyna przedstawiała bolida wyścigowego. Na amatorów nowinek technologicznych czekało natomiast "Koło Szybkiego Prototypowania i Wzornictwa Przemysłowego" oraz "Rzeszowska Grupa IT". Nie zabrakło również stoiska, na którym prezentowano ofertę naukowo-dydaktyczną Uczelni.
W programie festiwalu znajdują się ciekawe prelekcje, wykłady i interesujące pokazy naukowe - podróże w kosmos, przebojowe wynalazki a także widowiskowa chemia, magiczna fizyka czy smakowita "kuchnia molekularna". Podczas festiwalu odwiedzający mogą spotkać naukowców i popularyzatorów nauki z całego kraju, zobaczyć wynalazki i eksponaty naukowe, roboty, drony, eksperymenty chemiczne i fizyczne, poznać tajniki nowoczesnych technologii IT, spróbować swoich sił na symulatorach lotu, a także rozwiązać łamigłówki i bawić się nauką.
W piątek miał również miejsce finał międzynarodowego konkursu Learn&Fly na najlepszy model samolotu i najdłuższy lot, w którym trzy drużyny: z Hiszpanii, Portugalii i Polski rywalizowały w zawodach o najwyższą lokatę. Polskę reprezentowała drużyna z Mielca – Aeroteam, która wygrała eliminacje krajowe.
Atrakcją dla odwiedzających jest również spotkanie z popularyzatorami nauki – „Przebojową Listę Wynalazków” prezentują Szaleni Naukowcy z Laboratorium Pana Korka. O turystyce kosmicznej opowiada Piotr Kosek, znany youtuber, twórca kanału Astrofaza, a o nieoczywistą i niebanalną naukową rozrywkę dbają Heweliusze Nauki.